Bergschaf a výrobky z vlny
Jedná se o ovečky, které pocházejí z alpské části Německa, Rakouska, Švýcarska a Itálie, proto jí nevadí tvrdší klimatické podmínky. V ČR jsou chovány od začátku 90. let minulého století. Vyskytuje se v bílé a hnědé formě, v ČR je chována pouze forma bílá. Typickým znakem tohoto plemene jsou dlouhé a široké dolů visící uši a výrazně klabonosá hlava u obou pohlaví.Vlna je polohrubá.
Ovečky mají kombinovanou užitkovost. Chováme je jednak na maso a také na vlnu. Používáme ji na plstěné výrobky, jako jsou batůžky, polštáře, koberce, vložky do bot a případně i na předení. Plemeno je velmi vhodné pro užitkové křížení s masnými plemeny.Polohrubovlnné plemeno s trojstrannou užitkovostí.Ovce se stříhají jednou ročně – z jedné ovce 4 – 6 kg vlny o délce 15 – 20 cm. Obě pohlaví jsou bezrohá
Využití:
- Produkce jatečných jehňat
- Kožešina
- Vlna je na zpracování poněkud hrubší
- Výroba pleteného zboží ( batůžky, papučky,koberce, …)
Ovčí vlna je jedna z obnovitelných zdrojů, které lidé využívají již od pravěku. Zpracovává se dvěma způsoby – předením nebo plstěním.
Z upředené nitě se následně tkají látky a šijí oděvy té nejvyšší kvality a užitných vlastností. Své místo má ovčí vlna i ve stavebnictví jako izolační materiál.
Plstění umožňují výjimečné vlastnosti vlněného vlákna.
- Mokré plstění – Při mokrém plstění se využívá schopnosti vlněného vlákna natahovat se ve vlhku a pak zase smršťovat.
- Suché plstění – Při suchém plstění s pomocí plstící jehly se chuchvalec rouna propichuje. Ovčí vlákno je na povrchu pokryto drobnými šupinkami, ty se propichováním plstící jehlou do sebe zaplétají, a rouno se tak zaplstí.
V našem obchodě vy můžete koupit jak vlnu tak i výrobky z teto velmi kvalitní syrové vlny.